ZE ŽIVOTA

Kritéria pro výběr písní na bohoslužbu 

#chvalamasmysl

Výběr písní na bohoslužbu ovlivňuje vždy několik základních kritérií. Každému z nich různí vedoucí přisuzují odlišnou důležitost, ale vždy je třeba zkoumat, co je pro mé společenství nejlepší průnik ze všech dohromady.

Jelikož jsou chvály písně, jejichž zařazení určujeme dle textu, věřím, že právě textové hledisko je jedním z nejdůležitějších kritérií, ovlivňující písně, které vybíráme. Důležitá je teologická správnost jejich poselství, a to nejen kvůli samotné bohoslužbě, ale právě proto, že si je člověk mnohdy lépe zapamatuje než mluvené slovo. Potřebují tedy nést pravdivé Boží slovo anebo odkazovat na to, co je poselství Bible. Mohou být také vyjádřením konkrétní změny, kterou Bůh koná v našich životech. Vyznáním toho, co Bůh udělal pro můj život a za co jsem mu vděčný. Složitost textů je ale důležité brát v potaz. Jsou chvíle, kdy potřebujeme prohlašovat hluboké pravdy popsané mnohými slovy, ale jindy zas vyjádřit své odevzdání opakováním jednoduchých ale upřímných vyznání.

Textové kritérium výběru písní je také ovlivněno tématem kázání či celé série, které se sbor v dané době věnuje. Písně by měly podpořit celkové téma a připravit tak naše srdce na poselství, které pastor přináší. Proto se předem informuji, co se chystá a modlím se, jaké písně k tomu vybrat. Většinou je mám tedy připravené předem, ale stane se, že na místě vnímám, že mám udělat změnu a zařadit píseň jinou. Je tedy důležité být připraven a nechat prostor pro vedení Bohu.

Úzce spjaté s textem je pak hudební kritérium. Pokud věříme tomu, že je důležité aktivní zapojení všech věřících, potom to ovlivní náš výběr i z hudebního hlediska. Zamýšlíme se nad zapamatovatelností melodie, tempem, adekvátní tóninou a v neposlední řadě celkovou návazností playlistu bez zbytečných zastavení, které by narušily plynulost času chval. Také se snažím o pestrost v hlasech a nástrojích, abychom člověka neuspali jedním stylem a monotónní dynamikou, ale abychom v tom byli kreativní.

Co dalšího mě zajímá při výběru písní na bohoslužbu, je složení daného shromáždění. Tím myslím věkové rozložení, tip setkání, předpokládaný počet lidí atd... Jiné písně se hodí pro skupinu čtyřiceti lidí, kteří se všichni znají a chodí do církve roky, jiné pak pro bohoslužbu většího formátu či nějak specificky zaměřenou. Pokud bych mluvila o mém domácím sboru, kde se pohybuji nejčastěji, pak mohu vzít v potaz právě situace, které společně zažíváme a ve kterých společně voláme k Bohu a také to, že vím, které písně lidi už trochu znají a které pro ně budou úplně nové. U těch nových pak musím počítat s tím, že chvilku potrvá, než se je naučíme a zda se nám vůbec podaří se v nich společně propojit a ze srdce je zpívat. Někdy je lepší je odložit pro jiný čas či dokonce jiné místo. I to se někdy stává. Ve výběru písní tedy musíme být citliví na odezvu, kterou od shromáždění máme.

To, jaké písně budeme na bohoslužbě hrát, ovlivňuje jistě také to, jak schopné máme v týmu hudebníky. Náročnost písní a doprovodů musím přizpůsobit našim dovednostem. Pokud vůbec máme tým, pak závisí na tom, zda jsme schopni se sehrát a fungovat spolu. Všichni jsme při výběru "omezeni" tím, co jsme schopni zahrát, a které písně známe. Logicky není možné znát všechny písně pod sluncem, ale čím více jich budeme znát, tím širší spektrum možností máme při jejich výběru. Nemůžeme tedy ustrnout na zavedeném repertoáru, který známe roky, ale je dobré vyhledávat nové zdroje a inspiraci, abychom rozvíjeli nejen sami sebe ale i naše shromáždění.

Posledním kritériem jsou naše osobní preference. K některým písním zkrátka tíhneme a jsou nám bližší, a proto po nich sáhneme častěji. Některé nám jsou vzdálené z různých důvodů, a proto nás ani nenapadne je hrát. Některé pro nás ztratí v průběhu času svou hloubku, třeba právě proto, že jsme je hráli příliš často, u jiných naopak hloubku objevíme až po letech, kdy se hrály. Myslím, že je to přirozené a nemusíme si to nějak vyčítat. Jsme lidé a každý procházíme v životě různými obdobími. Je ale důležité upřímně se Boha ptát, jaké písně se hodí právě pro období, ve kterém se my (nebo náš sbor) právě nacházíme.

Při výběru písní je tedy důležité se zamyslet nade vším, co již bylo zmíněno. Některá kritéria stačí zhodnotit pouze jednou a více je nemusím řešit, jiná jsou závislá na proměnlivých faktorech, takže je třeba se k nim průběžně vracet. Co je ale nejdůležitější - přistupovat k bohoslužbě s modlitbou na rtech a prosbou, aby nás Duch svatý vedl. 

K čemu jsou nedělní chvály? 

#chvalamasmysl

K čemu jsou nebo mají být nedělní chvály? Je to snad blok písní, kdy se mám zamyslet nad sebou? Mám si poslechnout, co kapela připraví a poskytnout jim konstruktivní kritiku toho, co by mohli zlepšit? Měl bych si hlídat, jestli mě zpěváci častým opakováním některých frází nechtějí náhodou k něčemu zmanipulovat? Mohu podupávat při písních, které se mi líbí a vyhovují mi nastavením svého tempa a u těch "uspávacích" se zabavit po svém? Měl bych být strážcem teologie textů, abych náhodou nezpíval něco, čemu nevěřím?

Takových otázek (mnohdy nevyřčených přímo) jsem za dobu svého působení v církvi slyšela mnoho a jistě byste sami přidali další. Já ale věřím, že v sobě chvály v neděli ve sboru nesou obrovskou hloubku. Jedna strana věci je hudba samotná, která odpradávna propojovala davy, působila na lidské prožívání různých situací, uměla rozveselit, rozplakat, roztančit, podtrhnout vážnost události apod. a umí to i dnes. Druhá součást jsou texty. Autoři písní jsou normální lidé, kteří prožívají stejné těžkosti a radosti jako my, ale díky talentu, který mají od Boha a inspiraci u biblických autorů, jsou schopni napsat písně, ve kterých se my potom můžeme inspirovat a najít vyjádření naších vlastních myšlenek a postojů. V samotné Bibli najdeme opravdu mnoho částí, které při bližším zkoumání a čtení různých učených komentářů směle můžeme vnímat jako písně. A to v tuto chvíli nemluvím pouze o Žalmech, které všichni známe a víme, že byly zpívané.

Co je ale důležité na nedělních chválách ve sboru, je naše aktivní zapojení! Když hledáme v Bibli místa, která o chvále mluví - naprostá většina z nich nás vybízí k aktivní chvále. Kdybych je tady chtěla všechny vypsat, nestačilo by mi místo. Jedno ale chci citovat za ty ostatní: Haleluja! Zpívejte Hospodinu novou píseň, shromáždění věrných ať chválí jej! (Žalm 149, 1) Není tam napsáno: Jděte v neděli do církve poslechnout si v písních, jak máte žít a nebo zapřemýšlet nad životem, ale aktivně vyjádřete svou vděčnost v nové písni, chvalte Boha. Nejedná se jen o pár vyvolených , kteří by měli zpívat, ale celé shromáždění. Nedávno jsem na téma společného zpívání církve četla zajímavou knihu[1] od autorů Keith a Kristyn Getty, kteří slouží ve chválách v Americe v Nashvillu, a některé jejich myšlenky se mě dotýkaly natolik, že bych vám je chtěla v překladu citovat:

  • Nezpívej proto, že miluješ zpívání, nebo nebuď potichu jen proto, že ho rád nemáš. Zpívej z lásky k tomu, který tě stvořil a zformoval a dal ti tu schopnost zpívat.

Věřím, že je třeba si připomínat, kdo je zdrojem naší chvály a co pro nás Ježíš (, ať už obecně pro lidstvo, nebo konkrétně pro mě) vykonal. Jakým způsobem či stylem v našem sboru chválu vyjadřujeme je pak dáno lidmi, kteří do této služby byli ustanoveni. Možná, kdybyste byli na jejich místě, vybrali byste jiný styl, jinou píseň, jiné nástroje... ale věřte, že každý z chválícího týmu upřímně hledá způsob, jak Boha nejlépe chválit, způsobem, který je pro něj přirozený a pokud to bude způsob, který bude blízký i vám, pak je to bonus, za který můžeme být všichni vděčni.

  • Nikdo z nás nepřichází s tím, že by měl v životě vše vyřešené. Potřebujeme zpívat písně, které s touto realitou počítají, aniž by v nás vyvolaly zoufalství, ale povedou nás ke skále, která je vyšší než my sami.
  • Když zpíváš v církvi - rozhlédni se. Povzbuzuj další tím, co zpíváš a očekávej povzbuzení díky skutečnosti, že jsou zde ostatní, kteří zpívají s tebou a k tobě.

Ano, na bohoslužbu přicházíme s různými otázkami, strachy, zlobou a dalšími zmatky, ale právě tím, že začínáme písněmi, můžeme obrátit svou pozornost od našich zmatků jiným směrem. Dáváme tak prostor Duchu svatému, aby mluvil k našemu srdci a naše otázky, strachy a zlobu řešil. Někdy naše duše potřebuje přikázat - Zpívej! Kolikrát v této situaci nacházíme autora biblických Žalmů. Naše duše možná emočně nemá sílu a logicky třeba ani důvod, ale když se rozhlédneme kolem a vidíme ostatní chválit Boha, naše duše si dá říci a Bůh zaslibuje, že ji bude chránit ode všeho zlého. Ne bezdůvodně je církev přirovnávána k tělu, kdy jedna část potřebuje druhou a trpí-li jedna část, trpí celé tělo.

  • Když zpíváme, není to tak, že by se Bůh zázračně zjevoval (On je všudypřítomný v každý čas). On není nikdy nepřítomný - to my často jsme!

K čemu by tedy měly být nedělní chvály? K připomenutí naší duši, že důvěřujeme Božímu plánu pro náš život i když tomu okolnosti nenasvědčují. K povzbuzení jeden druhého, že k sobě patříme nehledě na to, odkud pocházíme. K jednotě mezi námi a nebem. K připomenutí si Božího jednání a naplnění jeho slibů. K vyzbrojení naší duše pro zvládnutí dalších dnů nadcházejícího týdne a v neposlední řadě také k přípravě našeho srdce na Boží slovo, které po čase chval většinou následuje.

Modlím se, abychom uměli překonat předsudky, v případě nesouladu hudebního stylu chval s naším vkusem či schopnostmi a zaměřili se na toho, který je podstatou všeho a nechali ho jednat! Věřím, že pro nás má připraveno mnohem víc, než si dovedeme představit, a to jak pro jednotlivce, tak pro celý náš sbor!


[1] GETTY, Keith a Kristyn GETTY. Sing!: how worship transforms your life, family, and church. Nashville, Tennessee: B&H Publishing group, [2017]. ISBN 978-1-4627-4266-0.

Proč mi to Bůh dělá?

#změnaplánu #chvalamasmysl #donovehoroku

"Proč mi to Bůh dělá?" Tuhle větu jsem nedávno slyšela od své kamarádky, když si naplánovala, jak prožije Vánoce. Den po dni měla rozplánované návštěvy, rodinné rozbalování dárků a slavnostní večeři. Poté měl následovat výlet plný legrace a společných zážitků...Jenže žádný z těchto plánů se nekonal... Místo radostného rozdávání dárků v uklizeném bytě a návštěv přátel celá rodina onemocněla a nevyšlo vůbec nic. Jeden po druhém museli překonat horečky a další překážky.

Řekneme si, že to není nic tak strašného. Plány se mění dnes a denně. S tím se časem smíříme a naučíme žít. Co ale s následujícím příběhem?

V roce 1873 rodina pana Spafforda přišla vinou velkého požáru o všechno své jmění, proto se pan Spafford rozhodl poslat svou ženu se čtyřmi dcerami lodí z Chicaga do Anglie. Po vyřízení pracovních záležitostí se měl za nimi vydat také. Jejich loď ale před břehy Anglie ztroskotala a většina posádky zemřela. Z rodiny Spaffordů se zázrakem zachránila pouze matka. Všechny dcery utonuly. Panu Spaffordovi poté přišel telegram se dvěma slovy: "Zachráněna - sama" Okamžitě se nalodil na loď a vydal se za svou ženou. Během cesty si ho zavolal kapitán do své kabiny a citlivě mu oznámil, že právě proplouvají nad místem, kde se nehoda stala, nad místem, kde přišel o své dcery. Pan Spafford se vrátil do své kajuty a napsal text písně, dnes známé jako: "It si well, with my Soul" - v překladu: "Mé duši je dobře"

První sloka má v překladu tento text:

Když pokoj, jak řeka zaplavuje mou cestu, když se smutek jako moře vzdouvá, byť je toho na mě hodně, Ty jsi mě naučil říkat: Už je dobře, je dobře mé duši!

Když si přečtete další sloky písně, nepřestanete se divit. Text s překladem naleznete ZDE

Útěchu a naději v takové situaci dokáže dát opravdu jen Bůh. V Žalmu 125 je napsáno, že ti "Kdo doufají v Hospodina jsou jako hora Sión - nepohne se, zůstává navěky."

Jak píše G.O. Wood ve své knize A Psalm in Your Heart - "Špatné časy se nesmějí stát výmluvou pro špatný směr. Je důležité pokračovat žít správně, i když se nic kolem nedaří. Když budeme stát na těchto principech víry a hledat pokoj, který Bůh zaslíbil Izraeli, pokoj, který získal i pan Spafford a všichni, kteří Bohu důvěřovali, pak obklopí také nás."

Tak nevím, co nás čeká v nadcházejícím roce, ale přeji si, abychom se nenechali paralyzovat otázkou: proč nám to Bůh dělá, ale prožili rok plný naděje a jistoty, že Bůh je blízko navzdory všem okolnostem a my můžeme směle vyznat, že naší duši je dobře!

Napsala jsem "Ježíškovi"

aneb jak prožívám advent

Každý rok je pro mě advent nejhektičtější období. Všude slyšíme, jak se máme zastavit a odpočívat, přemýšlet o životě, o vánočním příběhu apod...a to se mi přesně nikdy nedařilo. Jelikož jsem letos ještě od září začala učit, podzim byl jeden velký kolotoč, kdy jsem zjišťovala, jestli to zvládnu nebo ne. Při nastavování nějakého schůdného životního rytmu jsem se rozhodla, že letošní advent bude jiný.

Víkendy bývají plné, a tak mi nezbylo nic jiného, než si na zastavení vyhradit jiný den v týdnu. Pečlivě jsem si ten čas hlídala. Každý byl jiný. Někdy jsem se setkala s přáteli, někdy jsem relaxovala u pečení vánočního cukroví někdy zas s vonnou svíčkou a Biblí v ruce. Netušila jsem, jak moc vzácné chvíle to budou.

V tom všem si pročítám vánoční příběh, jak je zaznamenán v Bibli a znovu hledím s úžasem na všechny, kteří v něm byli jakkoliv zainteresováni. Až už to byla Marie, která si stála na tom, že k ní mluvil Bůh, nebo Josef, který nedal na své předsudky či řeči okolí, pastýři, kteří bez váhání běželi do cizí stáje nebo mágové, kteří vážili tak dalekou cestu, aby obdarovali malé bezbranné dítě.

Čím je ale vánoční příběh pro mě? Ve všech osobách v něm vystupujících vidím odvahu nepolemizovat, ale jednat; odvahu reagovat na Boží hlas a vedení; odvahu věřit, že Bůh ví lépe než já, co je pro můj život nejlepší; odvahu být součástí většího příběhu než jsem já sama!

A tak jsem "Ježíškovi" napsala hudební přání. Snad mi ho splní a pomůže rozbalovat nejen po stromečkem, ale každý den v tom následujícím roce! Vy si ho také můžete poslechnout. Jmenuje se: Hřejivé srdce  - stačí kliknout na název

A co znamená advent pro vás?

Bohoslužba z pohledu vedoucího chval

Co pro nás znamená bohoslužba a jak náš pohled ovlivňuje naše role? Toto téma jsme řešili letos v září na konferenci pro vedoucí chval v Bučovicích a já jsem se rozhodla své myšlenky sepsat a poslat dál i touto psanou formou. Rozdělila jsem svůj postoj k bohoslužbě na tři pohledy. Jak o bohoslužbě přemýšlím před tím, než na ni jdu, když jsem na ní a bezprostředně poté, co skončí.

Můj postoj k bohoslužbě PŘED tím, než na ni jdu. Ptám se sama sebe, čím, pro mě bohoslužba je? Co pro mě znamená jít na bohoslužbu? Je pro mě bohoslužba jen - práce?; příležitost se zviditelnit?; příležitost si zazpívat, zablbnout?; příležitost vidět přátelé? Přináším do bohoslužby život, nebo se vždy jen vynořím z celotýdenního bahna?

Líbí se mi postoj biblického "chváliče" s velkým "CH", krále Davida, který říká

v Žalmu 122, 1: Zaradoval jsem se, když mi řekli: Půjdem do Hospodinova domu!

Můj postoj k Bohoslužbě samotné je důležitý. Asi není úplně správné, když přicházím ráno s tím, že tam zase musím být dřív než všichni, všechno nachystat, zapojit techniku, s vyplazeným jazykem pak teprve začít hrát chvály, kdy jsem předem celý naštvaný, že se lidé nepřidají, vedoucí a kazatel mě nechápou a určitě budou vstupovat do chval úplně jindy, než bych si přál... po chválách se plánuju vypařit na kávu a vrátit se ke konci slova, aby se neřeklo. Když bohoslužba skončí - oddechnu si, celý týden sbor neřeším a v sobotu zjistím, že bych měl vybrat písně...a vše běží nanovo.

Otázka tedy zní: Připravuji se na bohoslužbu přes týden? Svým postojem, přístupem a komunikací? Přístup popisovaný výše, zatvrzuje naše srdce. Ale v Bibli je napsáno:

Př 4,23: Především střez a chraň své srdce, vždyť z něho vychází život.

Stavební architekt:

Stejně jako pro budování nové budovy je důležitý dobrý architekt, já jako vedoucí chval, mám být takovým architektem chval. Velmi se mi tato paralela líbí a doporučuji k přečtení celou knihu, která se jí zabývá dopodrobna[1]:

Stavební architekt:
  • Studuje krajinu
  • Dívá se na účel budovy
  • Vede konverzace s těmi, kteří budovu budou používat
  • Vytvoří návrh / náčrt
  • Položí základy (včetně úh. kamene)
  • Postaví stěny, okna a dveře

Architekt chval:

  • Studuje svou církev (kulturu)
  • Dívá se na účel a smysl chvály
  • Vede konverzace s těmi, kdo se na chvále podílejí
  • Vytvoří nějaký koncept chval - design pro bohoslužbu
  • Položí biblické základy
  • Ukotví úhelný kámen (Kristus)

Prakticky to tedy spočívá v tom, že komunikuji s vedením dříve než v neděli ráno. Sleduji dění ve sboru. Snažím se žít tématem kázání nejen v neděli ale i přes týden. Přemýšlím nad tématy kázání v předstihu a hledám písně, kterými bych téma mohl podpořit. Modlím se a hledám, čím můj sbor žije, abych vystihl společný postoj i v našem hudebním projevu chvály. Žiji s Bohem i přes týden a zajímám se o lidi ve svém sboru. Nemysleme si také, že chvály jsou pouze o nás!

EF: 2,19-22: Nejste již tedy cizinci a přistěhovalci, máte právo Božího lidu a patříte k Boží rodině. Jste stavbou, jejímž základem jsou apoštolové a proroci a úhelným kamenem sám Kristus Ježíš. V něm je celá stavba pevně spojena a roste v chrám, posvěcený v Pánu; v něm jste i vy společně budováni v duchovní příbytek Boží.

Můj postoj k Bohoslužbě v jejím PRŮBĚHU navazuje na všechny předchozí situace. Komunikuji s vedoucím i pastorem během bohoslužby. Nejlépe se předem domluvíme a při samotných chválách víceméně citlivě sleduji, kam se shromáždění ubírá a udržuji oční kontakt s pověřeným vedoucím, případně pastorem. V Čechách často vedoucí chval dostane určený čas, který nějak vyplní, ale je třeba vědět, odkud a kam jdu. Věřím tomu, že chvály na bohoslužbě by měly být kvalitně připravené a spjaté s tématem, prostředím a lidmi sboru, přesto ale vedené Duchem svatým. Vedoucí chval musí být citlivý na vzniklou atmosféru. Jeho role je dost komplexní. Pokud zná téma předem, může lépe přemýšlet o tom, kam nás toto téma jako společenství může zavést. Důležité je brát v potaz tu společnou rovinu. Nejde o mé osobní preference, ale o to vědět, proč dělám to, co dělám. Nebojme se lidem vysvětlovat, proč děláme to, co děláme. Někdy máme pocit, že to sníží duchovní moment či atmosféru. Pokud ale lidé neví, kam jdou a proč, často se k nám od začátku ani nepřidají. Cílem vedoucího chval není lidi přimět k nadšení, ale obrátit jejich pozornost na Krista, který je jeho zdrojem.

Připravené písně neprojedu jen otrocky podle seznamu, ale nechávám vše dýchat, modlím se a přemýšlím nad tím, kde je dobré společně se modlit, mlčet, apod...V danou chvíli musím mít moudrost, zda danou píseň zařadit nebo vynechat.

Když skončí čas, kdy jsem na podiu, neznamená to, že tím pro mě "padla" ale poslouchám kázání s očekáváním, co Bůh bude dál dělat. Je to pro mě prostor přemýšlet, jaká píseň by se hodila na závěr. Ne vždy to bude ta, kterou máme v seznamu - pokud jsme schopni improvizovat na místě (to už záleží na našem tréninku). Závěr bohoslužby - záleží na domluvě s vedoucím a pastorem. Proto, abych mohl správně reagovat, musím být přítomen na místě a ne odcházet pryč.

Můj postoj k bohoslužbě PO jejím závěru opět navazuje na vše předchozí. Tím, že bohoslužba končí, mám příležitost uchovat v srdci, co chci aplikovat do svého života. Bavit se s lidmi ze sboru a poznávat čím žijí. Budovat vztahy. Je stěžejní, abych byl součástí společenství, jinak budu mimo realitu Boží rodiny a nebudu znát situace a svědectví, která lidé prožívají, což může vést k tomu, že chvály budu přizpůsobovat jen sobě a svému prožitku a vlastnímu pochopení Božího jednání. Komunikace s lidmi kolem nás nám hodně rozšiřuje obzory a obohacuje nás o pohledy na Boží dílo, které by nám jinak zůstaly skryté.

1 Kor 12,12-14: Tak jako tělo je jedno, ale má mnoho údů, a jako všecky údy těla jsou jedno tělo, ač je jich mnoho, tak je to i s Kristem. Neboť my všichni, ať Židé či Řekové, ať otroci či svobodní, byli jsme jedním Duchem pokřtěni v jedno tělo a všichni jsme byli napojeni týmž Duchem. Tělo není jeden úd, nýbrž mnoho údů.


[1] CHERRY, Constance M. The worship architect: a blueprint for designing culturally relevant and biblically faithful services. 1. Grand Rapids, Mich.: Baker Academic, c2010. ISBN 978-0-8010-3874-7.

Getsemane

Velikonoční zamyšlení


Letošní Velikonoce mě vedou k zamyšlení nad Ježíšovou láskou mnohem více než kdy jindy. Přemýšlím nad Ježíšem jako člověkem, který prožívá emoce stejně jako my. Přestože je Boží Syn, nevyhnou se mu situace, kdy ztrácí sílu, prožívá strach, zažívá zradu... a přesto v tom všem vyznává, ať se naplní Boží vůle s Jeho životem.

Ježíšova láska k nám zkrátka nemá hranic a je obrovskou inspirací pro náš každodenní život. Když tedy zpívám chvály - je to spíše o mně? O tom jak mně Bůh pomohl, mě vytáhl z bahna, mě potěšil, mě povzbudil, mě zachránil...nebo by bylo vhodné si všímat více Ježíše samotného?

V letošním roce velmi silně prožívám příběh Ježíše v Getsemanské zahradě, kdy prosí své nejbližší přátelé, aby s ním bděli a modlili se, a namísto toho, oni usínají. (Bible Mt 26,36-46; Mk 14, 32-42; Lk 22, 39-46) Je to chvíle, kdy potřebuje podporu, ale nedostává ji od svých přátel, protože jsou příliš slabí a unavení. Jeho reakce možná může působit jako výčitka, ale já ji vnímám spíše jako údiv. Jak to, že nejsou schopni chvíli vydržet se modlit?

My jsme také jeho přáteli. Dokážeme tedy následovat jeho slovo? Překonávat únavu a jiné nástrahy? (Jan 15,15) Setkávám se s názory některých lidí, kteří berou příběhy selhání v Bibli, jako omluvu svého vlastního pochybení. Ale já věřím tomu, že tyto situace jsou v Bibli zaznamenány právě proto, abychom se z nich poučili a již je neopakovali.


Možná si říkáte, proč tohle téma píšu v souvislosti s chválou a hudbou? Je to právě pro to, že mně samotné docházejí některé hluboké pravdy z Bible právě ve chvíli, kdy zpívám či hraji Bohu. Na hudbě se mi líbí, jak různorodá může být a jak rozdílně na nás může působit. Jsem zastáncem toho, abychom ji používali v celém širokém spektru jejích možností a nejen jedním způsobem, na který jsme zvyklí. Proto také miluji různé hudební projekty, které nejsou prvoplánově vytvořeny k tomu, aby si člověk zazpíval, zaskákal nebo aktivizoval jiným způsobem své tělo. Některé chvíle je dobré prožít jinak a pochopit tak samotnou podstatu příběhu, který je v hudbě obsažen. K dnešnímu zamyšlení mě vedlo představení Pašijí , kterého již čtvrtým rokem mohu být součástí a každý rok mě v něm osloví jiná část velikonočního příběhu ukřižování a vzkříšení. Proto se nebojme zkoušet nové věci a hledejme způsob, jak chválou a hudbou promlouvat k lidským srdcím a zanechat v nich nové porozumění Božímu dílu.

Z celého zamyšlení bych tedy chtěla vypíchnout tři věci:

  • Zaměřme naše životy více na Ježíše než na sebe a naše potřeby!
  • Buďme jeho přáteli a překonávejme únavu a vyčerpání, když nás o něco žádá a někam nás vede.
  • Přemýšlejme jakým kreativním způsobem můžeme Boží slovo přiblížit našemu sboru a dalším lidem kolem nás. Nespoléhejme na staré zažité způsoby a aktivně hledejme inspiraci, načekejme až nám někdo řekne, jak to máme dělat.

Prožijte krásně Velikonoční dny a pokud se chcete zamyslet nad tímto příběhem spolu se mnou, pak si poslechněte píseň: Getsemane

Pracuj na sobě!

#chvalamasmysl

Vedoucí chval by mohl být v očích některých vnímán pouze jako ten, kdo je věřící a na něco umí hrát, v lepším případě je schopen někoho hudebně vést a dokáže citlivě vybrat písně na nedělní bohoslužby. Všechny tyto vlastnosti jsou důležité a není pochyb, že bez nich by role vedoucího chval ztrácela svůj význam, ale věřím, že každý by měl na sobě nadále pracovat a hledat, jak svou roli uchopit.

Právě z toho důvodu hledám zdroje, které by mi odkryly další nuance hudební služby v církvi. Velmi významnou oblast tohoto objevování tvoří zajímavé knihy. Nedávno jsem jednu takovou dočetla a chtěla bych vám trochu přiblížit některé její myšlenky. Kniha se jmenuje The Worship Pastor[1] a jejím autorem je Zac Hicks[2]. Přestože autor pochází spíše z tradičnějšího prostředí, na roli vedoucího chval se dívá velmi komplexně a líbí se mi, že ji pojímá více jako pastýřskou než pouze vedoucí. Každá kapitola popisuje, jak by se měl vedoucí chval s pastýřským srdcem ke své pozici postavit.

Začíná tím, že pastor chval by měl milovat svou církev. Podporovat její vizi a podílet se na jejím misijním zaměření. To jistě souvisí s respektováním daných autorit. Kvalita vztahu vedoucího chval s pastorem je velmi důležitá. Žd 13,17 Poslouchejte ty, kteří vás vedou, a buďte poddajní; bdí totiž nad vašimi životy jako ti, kdo budou muset složit účty. Ať to mohou dělat s radostí, a ne s naříkáním - to by vám přece nebylo prospěšné. Nejen, že by neshody s vedením neprospěli nám, ale také celému sboru. Stejně tak vztahy s těmi, se kterými pracujeme, je třeba s láskou budovat. Vědět, že je žádoucí se vzájemně podpírat a motivovat ke společné chvále, která posiluje a dává naději do budoucna.

Pokračuje tím, že bychom se měli jako pastoři chval neustále nechat znovu okouzlovat neokouzlujícím světem. To znamená kultivovat v sobě citlivost na Boží přítomnost v nás, i v tom, co nás obklopuje. Definujme si, čemu věříme, protože to nám pak pomůže v dalším rozhodování a zaujetí postojů k nejednoznačným situacím.


Buďme těmi, kteří budují učedníky. Budujme církev a ne své ego. To, o čem zpíváme, buduje naši církev a vlastně tak i naplňujeme Ježíšovo velké poslání z Bible: Mt 28,19: Proto jděte. Získávejte učedníky ze všech národů, křtěte je ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal. A hle, já jsem s vámi po všechny dny až do skonání světa. Líbí se mi autorovo přirovnání našeho plánování a vedení chval k podávání lidem nářadí: lopaty, krumpáče a hrábí, které jim pomůže při práci na každodenním poli následování Krista.

Pastor chval by si taky měl uvědomovat, že písně, které zpíváme jsou často modlitbou. Modlitbou, která sjednocuje celé shromáždění. Jsme tedy těmi, kteří vedou ostatní k modlitbě a tím, že naše modlitby zpíváme - sjednocujeme se a bráníme tak bloumání našich myšlenek všude možně kolem.

Myšlenek, které by stály za zmínku je v knize mnohem více, pastor chval je zde dále popisován jako: teologický dietetik, válečný generál, misionář, kaplan umění, pečovatel, majitel pohřebního ústavu, pastýř emocí, architekt liturgie, atd...

Ať už si tuto knihu pořídíte nebo ne, chci vás povzbudit, abyste stále usilovali o to, znát Boha víc a hledali zdroje, které vás obohatí. Abyste znali svou církev - odkud vyšla a kam směřuje a jaké je vaše místo v tom všem. Hledat zdroje možná zabere čas a peníze, ale je to investice, která má význam, ať už pro každého z nás osobně nebo pro naše společenství. Nezapomínejme, že i v dnešní uspěchané době #chvalamasmysl


[1] HICKS, Zac. The worship pastor: a call to ministry for worship leaders and teams. Grand Rapids, MI: Zondervan, 2016. ISBN 978-0-310-52519-6.

[2] https://www.zachicks.com/riam eaque ipsa quae ab illo inventor

Motto "Změna je život" známe každý. Naše církev v Kolíně se dokonce rozhodla tímto tématem zastřešit sérii kázání na celý měsíc září 2018. První neděli, kdy se toto téma otvíralo, jsem seděla na bohoslužbě a přemýšlela.

Proces změny mohu vnímat více způsoby. Mohu být plná očekávání a naděje, že změny, které přicházejí, přinesou mnoho dobrého, přinesou čerstvý vítr do mého života, práce, rodiny, sboru... Na druhou stranu se mohu obávat opaku, ať už právem nebo neprávem. Některé změny jsou přirozené, jiné pak náhlé a neočekávané. Ne každá změna vede nutně k lepšímu - záleží na tom, kdo je jejím činitelem. Zda jsem to já sama a moje či cizí iniciativa, netrpělivost, nespokojenost, přesvědčení, tlak okolí...nebo pak Bůh, který směřuje můj život? Možná si Bůh pro své jednání se mnou používá právě okolnosti a situace, které nemohu ovlivnit.

Celá dnešní doba je plná zvratů a neustálého pokroku, se kterými často nestíháme sladit krok. V ní samotné můžeme mít pocit ztracenosti a beznaděje. V tom všem ale člověk přece nemůže zůstat neukotven. Přece musí být něco/někdo, na koho bude spolehnutí za všech okolností. Člověk sám to ale není.

S bázní otvírám Bibli a přesvědčuji se, že stejné problémy řešili lidé odedávna. Jedním z příkladů, je příběh proroka Daniele, který žil ve vyhnanství v Babylónu. Jeho neochvějná víra v Boha ho dovedla nejdříve do jámy plné lvů, ze které ho ale Bůh zázrakem vysvobodil a samotný král pak o Bohu prohlašuje: .....neboť on je Bůh živý a stálý navěky, i jeho království, jež nebude zničeno, a jeho vláda bude až do konce. Dn 6,27

Daniel a mnozí další bibličtí hrdinové žili životy plné zvratů a změn, ale na své straně měli Boha, který je láskyplný a nikdy se nemění. Hospodinova věrnost trvá navěky! (Ž 117,2b) Takový život bych chtěla žít! S tímto vědomím, bych se chtěla probouzet i usínat!

Z první bohoslužby jsem se vrátila domů a své myšlenky jsem potřebovala zaznamenat tak, abych je už nikdy nezapomněla. Díky tomu vznikla píseň, kterou si můžete poslechnout pod tímto odkazem: Neměnný

Kéž je vám připomínkou Boží věrnosti a stálosti, stejně jako mně! 

Nové ráno

Léto pomalu končí...měsíce úmorného vedra začínají střídat chladná rána a já se ztěžka smiřuji s tím, že bude zima na snídani venku na zahradě. Místo šumění vody v bazénu od sousedů slyším křik ptáků, kteří se shlukují a chystají na cestu do teplých krajin. Pokaždé mě zaskočí, jak rychle ten čas letí. Při uvažování nad tím, co jsem toto léto mohla zažít, rekapituluji hudební akce, absolvované programy s dětmi, výlety na lodi i pěší turistiku a uvědomuji si, že všechny dny mají pro mne jeden společný jmenovatel.

Fascinují mě RÁNA! Fascinují mě natolik, že o nich zpívám ve svých písních znovu a znovu. Není to záležitost několika posledních dní, ale řekla bych, že snad minimálně týdnů ale spíše měsíců, možná i let. Každé ráno beru jako nový začátek. Začátek mojí cesty s Bohem, začátek věcí, na kterých pracuji, někdy začátek přemlouvání sebe sama, že to, co dělám, má stále smysl.

I Bůh ve svém Slově mě o tom přesvědčuje: Hospodinovo milosrdenství, jež nepomíjí, jeho slitování, jež nekončí. Obnovuje se každého rána, tvá věrnost je neskonalá. Pláč 3,22-23

Je pravda, že tohle vědomí je někdy silnější někdy slabší, ale snažím se ho v sobě živit a posilovat, protože si všímám, že když vstávám s nechutí, co mě zase čeká, otrávím den nejen sama sobě, ale i všem ostatním, se kterými se setkávám. I proto jsme se letos v Krkonoších vypravili na výlet s cílem zažít východ Slunce. Stálo mě to trochu přemáhání, ale noční výšlap zakončený pozorováním putování Slunce po obloze stál za to! V tu chvíli jsem si opět uvědomila nádheru Stvořitele, který je nám i přes svou velikost velmi blízko. Ještě dnes na výlet vzpomínám a v srdci mi zní slova ze Žalmu 103, 1-5:

Dobrořeč, má duše, Hospodinu, celé nitro mé, jeho svatému jménu! Dobrořeč, má duše, Hospodinu, nezapomínej na žádné jeho dobrodiní! On ti odpouští všechny nepravosti, ze všech nemocí tě uzdravuje, vykupuje ze zkázy tvůj život, věnčí tě svým milosrdenstvím a slitováním, po celý tvůj věk tě sytí dobrem, tvé mládí se obnovuje jako mládí orla.

Při opakovaném čtení tohoto Žalmu jsem hledala, jakým způsobem se reálně obnovuje mládí orla, a zjistila jsem, že toto přirovnání se nejspíše váže k jedné starověké báji o ptáku Fénixovi, který žil vždy 500 let a potom letěl ke slunci a shořel, aby z popela povstal k novému životu. Křesťané tuto báji chápali po svém. Pták Fénix byl pro ně symbolem ukřižovaného a vzkříšeného Krista. Ať už měl žalmista tuto báji na mysli nebo ne, pravdou je, že my skrze Krista můžeme mít věčný život. Můžeme každý den začínat s chválou na rtech, být plni, radosti, odhodlání a odpuštění.

A tak stejně, jako bychom nad svým hněvem neměli nechat slunce zapadnout, tak nechme s novým ránem rozhořet v srdci jistotu, že Bůh je blízko, obnovuje nás a raduje se z naší chvály!!!

310818

Boží slovo a chvála

Rozhodně věřím, že Boží slovo nám v životě udává směr, odkrývá, jaký je Bůh, jací jsme my v něm - a to samotné poznání nás přivádí ke chvále. Boží slovo nám ukazuje, co chvála působila v minulosti, a nabádá nás, abychom Boha chválili navěky. 

Myslím, že místa, kde je v Bibli zmiňována chvála a hudba jsou celkem známá - alespoň já mám ten pocit, ale možná je to kvůli mému nasměrování. Zamyslela jsem se však dnes nad tím, jak nám chválu popisují. Čím je daná situace specifická. Jak přispívá k ucelenému obrazu o chvále, který si máme odnést.Příběh první. 1. Samuelova 16, 14 - 23: Saula přepadá zlý duch. Dostává radu, že pomůže, když mu bude někdo hrát. Výběr hudebníka má parametry - je schopný hrát, je to udatný hrdina, bojovník, rozumný v řeči a hlavně - Hospodin je s ním. Když David hrál, Saulovi se ulevovalo. Kdo by dnes vybíral hudebníka dle takových vlastností? Asi nejde o přesný výčet toho, co musel vybraný člověk splňovat, ale i dnes není dobré, když se stylizujeme do škatulky někoho, kdo prostě jen hraje na bohoslužbě a jiná odvětví duchovního života jsou mu cizí. Buďme těmi, jejichž proměněné srdce vede k dalším činům, protože potom i při naší chvále mohou odcházet zlí duchové. 
Příběh druhý. 2. Paralipomenon 20, 20 - 22: Král Jóšafat v bitvě proti Moábcům a Amóncům povzbuzuje lid, aby důvěřoval Bohu, aby věřili jeho prorokům, a Bůh jim dá zvítězit. Poté ustanovil ty, kdo zpívali Hospodinu a chválili slávu jeho svatosti, a postavil je do přední linie. Tito zpěváci motivovali a nabádali ostatní svým zpěvem: "Vzdávejte Hospodinu díky, protože navěky je jeho milosrdenství." A Hospodin způsobil, že vojska, která vystoupila proti Izraeli, šla nakonec proti sobě. Když pak přišel Izrael na kopec, uviděl jen pobitá vojska a nasbíral mnoho kořisti. S chválou na rtech se vrátili do Jeruzaléma a padla na ně bázeň před Bohem. V samotném příběhu je zajímavá jedna věc. Hudebníci a zpěváci byli postaveni do předních linií - aby vzdávali Bohu chválu a motivovali ostatní, aby činili to samé. Bůh v tu stejnou chvíli začal jednat a oni zažili obrovské vítězství. Z toho pro nás vyplývá závěr, že i dnes ve chvále zažijeme vítězství. Taková vítězství, která předčí jakákoliv očekávání. 
Příběh třetí. 2. Paralipomenon 5, 11 - 14: Král Šalomoun staví Hospodinu chrám dle instrukcí svého otce Davida a konečně dochází k finálním úpravám a samotnému přenesení truhly do chrámu. Vše proběhlo podle plánu, podle Božích nařízení. Všichni kněží, hudebníci (činely, harfy, lyry), 120 trubačů i zpěváci stáli na svých místech a pak přišel ten moment, kdy všichni společně pozvedli svůj hlas a použili své nástroje. Zpívali o tom, jak je Bůh dobrý, milosrdný navěky - Hospodinova sláva naplnila Boží dům. Chvála přinesla Boží přítomnost. 
Příběh čtvrtý. Efezským 5, 15 - 20: Dbejte na to, jak žijete (...) rozumějte Pánově vůli, (...) naplňujte se Duchem (...) mluvte k sobě ve chvalozpěvech, v oslavných zpěvech a v duchovních písních, svým srdcem zpívejte Pánu a velebte ho a vždycky za všechno děkujte ve jménu našeho Pána Ježíše Krista Bohu a Otci. Z toho vyplývá závěr, že ve chvále komunikujeme s Bohem i mezi sebou. 
Existuje mnohem více příběhů v Bibli o tom, co se děje, když Boha chválíme. Věřím, že chápeme, že vítězství, uzdravení, komunikace nebo vědomí Boží přítomnosti není něco, na co bychom mohli jen smutně vzpomínat v souvislosti s izraelským národem, ale je to něco, co může být aktuální i v našich životech - když budeme brát Boží slovo vážně, když nebudeme tolik řešit svoje emoce, ale rozhodneme se Boha chválit z celého srdce. Naše srdce je totiž tak zranitelné, že někdy kolem sebe staví barikádu, a my se pak cítíme, že na chválu není čas, že není nálada, že to, co prožívají jiní, je nám na hony vzdálené...
Chceme-li ale zažívat vítězství, uzdravení, Boží blízkost, slyšet Boží hlas, povzbudit druhé - pozvedejme svůj hlas ke chvále a uvidíme zázraky, které jsme dosud neviděli.

Neodolatelná církev

A. Stanley

Kniha "Neodolatelná církev" nás seznamuje se situacemi v konkrétní církvi USA (Northpoint) a s cestou, na kterou se dali její vedoucí i služebníci, aby se stala srozumitelnou pro lidi, kteří s církví nikdy nepřišli do styku, nebo s ní mají špatné zkušenosti či vůči ní různé předsudky. Kniha mě velmi mile překvapila svou otevřeností a uměním nazývat věci pravými jmény. Mnohokrát jsem se při čtení musela zastavit a přemýšlet nad sebou samotnou a svým přístupem k lidem a místní církvi. Uvědomění si určitých zajetých kolejí, ve kterých se člověk nachází, aniž by si to dříve připouštěl, mě motivuje k dalšímu přemýšlení a konkrétním činům.

Některé myšlenky mi zkrátka nedají spát. Jednou z nich je: "Je vaší povinností postarat se o to, aby církev, kterou máte na starosti, i nadále fungovala jako shromáždění lidí, kteří ještě nejsou dokonalí. Jako místo, kde se společně scházejí zvídaví, nepřesvědčení, skeptičtí, vírou znechucení, ale také lidé pevně rozhodnutí, dobře informovaní a nadšení. Společně vyznávají Petrova slova, že Ježíš je Kristus, Syn Boha živého. (Str. 70) - z toho důvodu si nemůžeme myslet, že bude církev vždy spořádaná, klidná, bez vady, ale spíše buďme připraveni na chaos, ve kterém nikdy nebudeme schopni všem vyhovět.

Pokud ale budeme chtít, můžeme se zdokonalovat díky tzv. katalyzátorům víry, které nám pomohou nahlížet na náš život i život lidí kolem s větším porozuměním. Autor definuje katalyzátorů pět. Jsou jimi:

1) Praktické vyučování, kde je nám vzorem sám Ježíš, který když učil, vždy směřoval a apeloval na změnu života. "Praktické vyučování, které vede lidi k jednání, je jednou ze základních věcí, které Bůh používá, aby umožňoval naší víře růst." (Str. 87) A tak se ptejme sami sebe, co chceme posluchačům předat? Co mají vědět? Jak mají reagovat? Naše vyučování by nemělo skončit se závěrem bohoslužby, ale měla by následovat reakce na něj. Jsme svědky takových poselství v našich sborech?

2) Duchovní disciplína - "bez ohledu na to, jak dlouho už sloužíte, je to něco, nač nesmíme zapomínat."

3) Osobní služba - "Pokud budete čekat, až lidé budou cítit, že jsou připravení, než je zapojíte do služby, budete čekat dlouho. Příliš dlouho." (Str. 97) Kolikrát jsem se s tímto v životě už setkala. Lidé čekají, až budou hotoví, připravení, zjistí ale, že tenhle pocit dostatečnosti nemusí přijít nikdy. Na základě obdarování, která nám Bůh dal, můžeme zkoušet nové věci, pouštět se do nových výzev. Často jsou nové výzvy něčím, co prohloubí naši víru právě proto, že ve chvílích nedostatečné přípravy upřeme svou naději k Bohu.

4) Stěžejní vztahy - lidé kolem nás mají v našem životě nesmazatelné místo, i když by to bylo jen pro určité období.

5) Zásadní okolnosti - Záleží na tom, v jakém jsme prostředí, přesto, nemůžeme dovolit bezprostředním okolnostem, aby pohltily naši víru. Je třeba zohlednit širší kontext situace.

Všechny tyto části se týkají našeho osobního přístupu k Bohu a snaze lidem Boha zprostředkovat. Věci, které možná notoricky známe, ale zapomínáme na jejich aplikaci do života. "Samotné poznání vede křesťany k povýšenosti. Aplikace z nich dělá svaté." (Str. 140) Ani nepočítám, kolikrát nechávám vyučování nebo další věci jen tak sklouznout po povrchu a potom se divím, že v životě již nějakou dobu stojím na jednom místě. Toto vědomí mě povzbuzuje k tomu, abych brala situace v životě vážně a hledala vždy příležitost, jak teorii přeměnit na praxi. Se samotným vyučováním a kreativním přístupem k lidem, kteří nejsou věřící, také vždy souvisí prostředí, do kterého lidi zveme a co jim tím chceme sdělit. "V tom, co se odehrává před bohoslužbou, je důležitější pohodlí než teologie." (Str. 159)

Asi nejsilnější částí knihy pro mě jsou myšlenky týkající se směru sboru a jeho vize. "Katalyzátorem pro zavedení a realizaci změny v místní církvi je vize, která přináší Bohu čest, motivuje lidi a je naprosto jasná. Vize je tím, čím má začínat každá diskuze ohledně změny." (Str. 205) K tématu vize bych si nejraději zapsala všechny myšlenky, které jsem se mohla dočíst. Důvodem je nejspíš nejasnost směru či období mého života i fungování sboru. Povzbuzením je pro mě to, že ne každý člověk je silným vizionářem, který bude mít jasno od první chvíle - ale modlitba za takové lidi a schopnost a touha je podpořit je také možností, jak investovat do růstu a posunu sboru, ve kterém se nacházíme.

  • Vždycky byste měli začít tím, kde chcete být. Když začnete diskusi o změně tím, co by se mělo změnit, obvykle začnete něčím, do čeho někdo emocionálně investoval. (Str. 206)
  • Vize dovoluje vidět, kde jsem, ve vztahu k tomu, kde mám být.
  • Naše staré způsoby nebyly špatné. Nebyly prostě slučitelné s budoucností, kterou jsme si zvolili.

Jakou budoucnost si volím? Stačí mi to, kde jsem, nebo naopak hledám a zkouším objevovat nové možnosti - ať už ve svém životě, rodině, službě, sboru? To je otázka, se kterou chci dále pracovat, modlit se a nenechat se přesvědčit, že už jsem toho v životě zažila dost a změnu nepotřebuji. Právě naopak - kéž bych byla změnám otevřená natolik, abych motivovala i druhé k tomu, aby nezapomínali, že potřebujeme vidět svět Božíma očima, skrz optiku světa, kde žijí lidé, kteří se s Bohem nikdy nesetkali a tak nutně by setkání s ním potřebovali zažít. Vždyť ten okamžik, kdy člověk vydá svůj život Bohu je plný radosti - možná to jsou ty chvíle, které kolem sebe potřebujeme vidět častěji, aby naše radost neutuchala a nenechala se převálcovat starostmi všedního života.

Tak s chutí zavírám knihu a povzbuzená vyrážím vstříc dobrodružstvím, strachům, setkáním, samotě, rozhovorům, selháním, povzbuzením, zklamáním, vítězstvím, změnám...a všemu ostatnímu, co je v církvi možné zažít. Mám naději, že i já mohu přispět k tomu, aby byla NEODOLATELNÁ!!!

Hillsong konference - Londýn

1.- 4. 8. 2017

Na začátku srpna jsme se vypravili do Londýna na konferenci Hillsong s názvem "Closer". Cestovali jsme ve čtyřech, takže jsme si užili spoustu legrace i přes turisty přeplněný Londýn. Musím říct, že mě dost překvapilo, jakými davy jsme se museli prodírat. Ale jaká byla konference? Byla ve velkém  stylu; profesionální; plná kvalitní hudby, kvalitních řečníků a mnoha dalších superlativ :)

 Pokoušely jsme se se Sárou odhadnout kolik tam tak mohlo být lidí...a dle našich propočtů to mohlo být tak 15 000 určitě. 

Co se mi líbilo? Vydat se z našich malých poměrů na místo, kde se sejde takové množství lidí, jen proto, že hladoví po Božím slově a hledá Jeho plán pro život a společně vzdá Bohu chválu.  

Nejvíc mě ale oslovovala kázání, která jsme slyšeli. K některým se budu rozhodně vícekrát vracet. Témata jako srovnávání s druhými, odpuštění, pohled na nás jako na krále a královny atd. byla (myslím, že nejen pro mě) velmi aktuální. 

Některá prohlášení se mi vryla hluboko do srdce. Myslím, že stojí za to se o některé s vámi podělit: 

"NEMŮŽEŠ dělat to, k čemu tě Bůh povolal, když se stále s někým srovnáváš! Bůh tě nebude posuzovat podle toho, co dělá nebo nedělá někdo jiný!"

Tendenci srovnávat se s ostatními máme všichni. Už od školních let náš pocit ze špatné známky umírní to, když ji dostane celá třída.  

Ale Bohu nejde o to, co dělá celá třída, můj soused, kamarád, pastor...ale o to, co dělám já. 

Žd 2,2: Proto i my, obklopeni takovým zástupem svědků, odhoďme všecku přítěž i hřích, který se nás tak snadno přichytí, a vytrvejme v běhu, jak je nám uloženo,  s pohledem upřeným na Ježíše, který vede naši víru od počátku až do cíle. 

Ostatním v tom běhu můžeme fandit a povzbuzovat je, ale jestli náš běh bude vítězný, záleží jen na tom, na koho upřeme svůj zrak! 

"Pokud tvou hodnotu definuje někdo jiný než Ježíš, pak běžíš závod, který nemůžeš vyhrát."

Můžu si to opakovat stokrát  a stejně to potřebuji slyšet znova Co vy? :) 

Nostalgie?!?

Proč se neustále vracíme k písním, které se hrály snad dříve, než jsme se narodili? Mají pro nás stále význam, nebo je to jen záchvěv nostalgie, které se nechceme vzdát? 

Přiznám se, že toto je téma, které ve mně v poslední době hodně rezonuje. Dokonce jsem si vyhledala, jak je nostalgie definována: Původně chorobný stesk po domově, v současnosti obvykle stesk po něčem minulém, zašlém, ztraceném

Jsou písně mého dětství minulé, zašlé a ztracené? Když je dnes někde slyším, úplně si vybavím situaci, nebo akce, na kterých se dříve hrály. Budu si je pamatovat navždy, ale primárně nejsou něčím, co by mě budovalo a posouvalo dál. Nepopírám jejich hloubku a význam, ale myslím si, že pokud je budeme doknekonečna opakovat, pak vlastně svou hloubku a jedinečnost ztrácí. Jednou mi kdosi řekl, že pokud něco žije, musí to jít kupředu - znamená to určitý vývoj - a to se netýká pouze lidského vývoje, ale života obecně.  Stejně jako dítě, u kterého vidíme rozdíl, když maluje obrázky rodičů ve dvou a deseti letech. I my, pokud nechceme zůstat stejní, nutně musíme Boha hledat na každý den, a proto si myslím, že naše nové poznání doprovází nové věci. 

Zdá se mi, jako bychom se v dnešní chaotické době někdy chytali stébla trávy a vraceli se k písním z dob, kdy jsme měli pocit, že církev byla vidět v ulicích a zdálo se, že rychleji rostla. V této souvislosti jsem si vzpomněla na jeden verš z Bible: Jan 7, 37-38: V poslední, velký den svátků Ježíš vystoupil a zvolal: "Jestliže kdo žízní, ať přijde ke mně a pije! Kdo věří ve mne, 'proudy živé vody poplynou z jeho nitra,' jak praví Písmo." Dále pak čteme, že tak mluvil o Duchu svatém, který v tu dobu na zem ještě nebyl dán. 

"Proudy živé vody" neznamenají nic statického. Není to rybník, ve kterém plavou stále stejné ryby a hnijí všechny možné rostliny. Proud je v pohybu; má nějaký směr, dokáže někoho strhnout - má sílu; dokáže osvěžit; dokáže omýlat kameny...  

Tak moc bych si přála, abychom tento proud živých vod zažívali v České republice i v oblasti nových písní chval. Chval, které budou vycházet z našeho vztahu s Bohem, z Božího pohledu na náš národ, ze srdce, které bude zlomené pro Jeho dílo; z Ducha svatého, který naplní naše nitro. 

Jistě tím starší písně chval nechci smést ze stolu s prohlášením, že je nepotřebujeme. Jsou pro nás připomínkou toho, z čeho jsme vyšli a co jsme s Bohem už zažili - což je někdy taky dost důležité! Ale pojďme dál a tvořme, inspirujme se na nových místech, ptejme se, čím chce Bůh oslovit dnešní svět, a buďme inspirací pro druhé! 

mt 040517

 

Velikonoční turné

#pašije2017 #Chermon #musicproject #skvěláatmsférailidé

Diář pro duben 2017 mám naplněný k prasknutí :D A Pašije 2017 je jeden z projektů, který mám čerstvě za sebou. Vystoupili jsme ve třech městech se čtyřmi představeními pro (řekla bych) cca 1000 lidí. Loni jsme představení Pašijí (Jarmily Bekové) uváděli jako premiéru v olomouckém divadle a letos jsme se tam vrátili a navštívili jsme ještě Kroměříž a Třinec. Dílo je to vskutku monumentální a krásné! Malá ukázka z loňského vystoupení: 

Když nad Pašijemi teď přemýšlím, stále žasnu, kolik úžasných lidí jsem skrze tento projekt mohla poznat a čeho můžu být součástí. Moje role v celém projektu, je sbormistrování velkého a úžasného sboru! Je to pár let, co jsem dostudovala učitelství hudební výchovy a sbormistrovství na Karlově univerzitě v Praze a přiznám se, že jsem na tento obor nešla s nějakou touhou učit hudební výchovu na střední škole, přestože k tomu je určen. Tenkrát to bylo jen nějaké vnitřní přesvědčení, že je to něco, co mě moc baví a třeba to někdy budu moct použít. V průběhu studií i po nich jsem vždy jednou za čas nějaký sborový projekt zpunktovala, ale dnes můžu s jistotou říct, že Bůh věděl, proč mě na ta studia poslal. Věděl to dřív než já. To mě neskutečně těší a raduji se z toho, že Boží plán není o tom, že jsme nuceni opouštět to, co nás baví, ale že právě naše dary, touhy a radosti Bůh používá pro svoji slávu.

Směle můžu prohlásit, že to bylo skvělé turné a to nejen proto, že se nám hezky zpívalo, ale že jsme při společném cestování mohli poznávat jedni druhé a nakonec (jako takovou třešničku na dortu) zažít zázrak. Je to asi 14 dní, kdy jsem přijela do Olomouce na generálku a dozvěděla jsem se, že to ráno ukradli našemu basákovi z auta baskytaru, která pro něj měla nevyčíslitelnou hodnotu a byl to vskutku ojedinělý nástroj v celé ČR. Modlili jsme se, aby se mohla najít, ale představení se nezadržitelně blížila a on musel použít basu náhradní. Nevím, jak to prožíval on, ale muselo to být těžké. Na představeních ale byl a věrně hrál. Asi deset minut před posledním představením, když už jsme se chystali za oponou, najednou přichází basák, oči mu září štěstím a mě dochází, že v ruce drží svoji ztracenou basu. Nevěřím vlastním očím, ale je to tak! Detaily netřeba rozvádět, ale závěr je jediný - BŮH JE VĚRNÝ A SLYŠÍ NAŠE MODLITBY!!! 

Jsem z těchto posledních dnů velmi povzbuzená a přála bych si, abychom všichni věřili, že Bůh je schopen použít si naše přirozené touhy a dary a také, že nás slyší a s láskou na naše modlitby odpovídá v pravý čas! 

Doma je (prý) doma

#dvamesicevaustralii #chvalamasmysl #navratdomu

Už to bude skoro dva týdny, co jsem se vrátila z Austrálie domů. Rozloučení bylo dojemné. Na letiště přijelo pár přátel a sázeli jsme se, jestli můj kufr projde váhovým limitem, a nebo tam budu muset něco nechat. Nakonec jsem limit nepřekročila :D Moji čeští přátelé nebyli jediní, kdo si dělali legraci, že si v Austrálii najdu manžela - nějak se to uchytilo i v Perthu, a tak když už jsem seděla na letišti a pořád nikde nikdo, kamarádky usoudily, že se potkáme v letadle. A hádejte, jak to dopadlo.

Cesta domů nebyla zdaleka tak zábavná jako do Austrálie, ale zato jsem i několik hodin v letadle spala. Jeden z důvodů, proč jsem mohla spát, byl, že jsem v obou letech měla vedle sebe volné místo. Takže se to vyřešilo a svatba se prozatím odkládá na neurčito :D

Musím se ale přiznat, že to bylo smutné loučení. Odjíždíte s pocitem nejistoty, jestli bude v životě ještě někdy příležitost k setkání. Snad jsem tam nebyla naposledy :)

Aby to ale dnes nebylo vše jen o loučení. Připomenu si zážitek z výletu do podmořského světa. Kdo čtete moje příspěvky od začátku, možná si pamatujete na jedno zamyšlení (myslím, že z října 2016), které se týkalo poznávání Boha, jako Oceánu. Spojilo se mi to tenkrát s písní: Můj Oceán, od Connect worship z Brna. (viz níže)

Tenkrát jsem ještě vůbec netušila, jak velký význam to pro můj život bude mít a jakým způsobem bude Bůh ke mně mluvit. Během mého pobytu v Austrálii jsem několikrát po sobě slyšela - ať už z kazatelny nebo z rozhovorů z přáteli - stejnou věc: "PONOŘ SE DO HLUBIN"

Na jednom setkání chváličů se přímo mluvilo o obraze oceánu, ve kterém se koupou lidé. Plavou s hlavami nad vodou a užívají si společný čas. Všude panuje pohoda. Když se ale jednotlivci ponoří pod vodu - už to není moc o společném prožitku, ale každý sám osobně poznává krásu podmořského světa. Možná to není příjemné, ale pokaždé, když se ponoříme, objevujeme nové věci. Jako starý odpůrce potápění jsem se s pocitem nepohodlí lehce ztotožnila, ale krásu podmořského světa jsem ocenit nedokázala.

Potom mě ale kamarádka Sunny vzala týden před odjezdem do Centra podmořského světa a mně se začalo všechno spojovat. Seděla jsem v místnosti, která byla jedno velké akvárium a dokonce jsem i procházela tunelem, kde se vám nad hlavou prohánějí žraloci a rejnoci větší než vy sami, a Bůh ke mně mluvil.

V poznávání Boha, není čeho se bát a je třeba jít do hloubky. Když zůstaneme na hladině nebo na břehu, neodhalíme všechno, co pro nás Bůh připravil. Možná jsme křesťany už dlouho a hledáme způsoby, jak se na hlubinu dostat. Zdá se nám, že naše zátoka už je prozkoumána skrz naskrz a nic nás nemůže překvapit. Ale jdeme pod hladinu a nebo se jen brouzdáme po kotníky ve vodě? Opouštíme dobře známé způsoby a zkoušíme náš čas s Bohem trávit jinak než doposud?

To je výzva, které čelím každý den. Někdy se neodvážím ani namočit malíček, ale někdy se s radostí vrhnu do vln a zažívám nové dobrodružství. 

A tak i to moje Australské dobrodružství skončilo. Ale přijela jsem domů, k přátelům, k rodině, do sboru...s potvrzením, že Bůh mluví i ke mně! S jistotou, že jsem zase o kousek dál a čekají mě další výzvy. 

  • Pochopila jsem, že je Bůh schopen použít maličké a obyčejné věci, aby nám mohl zjevit ty velké a důležité.
  • Zažila jsem, že i naše strachy může Bůh použít jako způsob, jak nám ukáže, kým je!
  • Utvrdila jsem se v tom, že "CHVÁLA MÁ SMYSL", ať jste kdekoliv na světě!!! 

NIC Z TOHO NECHCI ZAPOMENOUT :)

Na dvou židlích

Poslední týden je dost zvláštní. Je pro mě jako sezení na dvou židlích. Jsem sice ještě v Austrálii, ale musím už řešit spoustu věcí v Čechách, takže jsem věčně na počítači a skoro, jako bych tu už nebyla. Minulý týden jsem opět absolvovala zajímavé výlety do aqua světa a místní mincovny, ale o tom vám napíšu, až budu mít trochu víc času. To stojí za samostatné zamyšlení :D. Taky už tu pomalu začíná podzim, tak to je taky možná důvodem mého divného rozpoložení...deštivé dny mi nikdy nedělaly dobře!  

Dobré je to, že si kousek Austrálie přivezu s sebou do Čech. V úterý 4.4.2017 přijede k nám do Kolína tým 5 lidí ze sboru Urban church, kde se teď nacházím. Budeme mít společnou bohoslužbu v 18.00 a Ally Cawthorn, což je manželka místního pastora a zároveň i jednou z vedoucích chval, bude kázat na téma: Chvála má smysl. Chvály budou mít jak hosté - ve velmi komorní sestavě, tak i my jako Awaken worship. Na to se moc těším. Takže pokud ještě nemáte jiné plány, neváhejte a přijďte!  

Malá pozvánka:

Být součástí velkého týmu je vážně super - i když si uvědomuji, že všechno má své plus i mínus. Minulý týden jsem opět mohla v neděli hrát a musím říct, že mi tyhle chvíle budou chybět. Takže doufám, že se náš tým v Kolíně brzy rozroste. Kdo se přidá? :D

Brzy na viděnou ;)

Jak přežít v divočině

#dvamesicevaustralii #chvalamasmysl #strach

Čas strašně letí...a já nestíhám psát své dojmy. Na věži plné zvonů jsem minulý týden odzvonila své narozeniny a koncem týdne jsme se vydali s rodinou na jih. Navštívili jsme města Busselton a Dunsborough, konečně jsem vytáhla plavky, pohladila si rejnoky, klokany a Emu...ale to asi není úplně podstatné. 

Přemýšlím s jakou novou myšlenkou mám vstoupit do dalšího roku svého života a co si z těchto dnů můžu do života odnést. Při cestě na jih jsme si s rodinou dělali legraci z toho, jak lidé vidí Austrálii - že jsou tu ty nejnebezpečnější zvířata a podobně. Lia pak přišla s myšlenkou, že všechny věci, které mě v Austrálii mohou zabít, začínají v angličtině na písmeno "S": snake (had), spider (pavouk), stingray (rejnok), south crocodile (jižní krokodýl), street sweeper (auto na čištění ulic - to mě totiž jednou na ulici málem porazilo :D)...bylo toho víc... 

Když mě vzali na pláž, kde je možné pohladit si rejnoky, byla jsem trochu v rozpacích, protože pokud to nevíte, mám od dětství velký respekt (někdy možná trochu i paniku) ze všech mořských zvířat. Když jsem byla mladší, nemohla jsem se dívat na filmy, kde tahle zvířata byla...dnes už je to lepší, ale přeci jen mít před sebou rejnoka, který má v průměru asi metr, byla docela zkouška odvahy :D Stála jsem na břehu s rybou v ruce a dívala se, jak jsou ostatní nadšení z toho, že se jich můžou dotknout a dokonce je nakrmit. Do toho si představte ještě vlny, které tak trochu podrážely nohy a jakésy mořské řasy všude kolem...

Nebudu vás napínat - odhodlala jsem se k tomu, že jsem si několik rejnoků pohladila, ale rybu ode mě nedostali. Byla to zajímavá zkušenost. 

Jen tak na okraj: Až na cestě zpátky mi Lia s Darrenem vyprávěli o Stevovi Irwinovi (Lovci krokodýlů), který miloval divočinu, krokodýly a podobná zvířata a byl v Austrálii velmi známý díky své televizní show atd... Důležité je vědět, že u rejnoků je třeba se vyhnout jejich ocasu. Ocasem vás totiž můžou žahnout a pěkně to bolí, někdy vám musí žahnutou končetinu amputovat apod...no a jednou Steve Irwin natáčel nějaký dokument pod vodou a pod rejnoky a jeden z nich ho žahnul do hrudníku, což způsobilo jeho smrt. 

No ale zpět k tomu, co jsem si uvědomila. Když jsem stála na břehu, došlo mi, že i češi mají jedno slovo na písmeno "S", které může zabíjet.

To slovo je "STRACH" 

Strach z lidí, z emocí, ze selhání, ze změny, z odmítnutí...ze všeho možného. Strach zabíjí naše sny, paralizuje naše odhodlání, brání nám ve změně k lepšímu a minimalizuje náš rozvoj...

Jak ho tedy ovládnout? 

Další veselá příhoda: Další den (po setkání s rejnoky) jsme se vydali na místo, kde se volně procházejí ptáci Emu a klokani. Klokani byli nádherní, roztomilí a heboučcí. Koupili jsme si sáček s krmením a oni si brali z dlaně. Nádhera!

Jenže najednou se ke mně přihnali ptáci Emu...Vidím před sebou ty zobáky a snažím se uhýbat. Z ničeho nic mi jeden z nich zezadu nakoukl přes rameno a zobákem roztrhl sáček. Jako....nic příjemného. Až potom mi Darren řekl, že na ptáky Emu platí jedna věc. Dovolí si na vás, protože jste menší než oni, ale když zvednete ruku nad hlavu, vypadá to, že jste vyšší a nechají vás na pokoji.  Vyzkoušela jsem to a ono to fungovalo. I když pořád otravovali, věděla jsem, jak na ně a dovolila jsem si je prostě odstrčit, protože byli vážně dotěrní a dost hnusný :D

A tak se chci vrátit k té myšlence o strachu. Když nevíme, jak se strachu zbavit, snažíme se před ním utéct.

Důležité je ale vědět, co na něj platí. Vědět, co je větší než on. A věřím, že Bůh je větší než všechny naše strachy. Takže i chvála je nástrojem k poražení strachu, který na každého z nás někdy padne. Kéž na tohle v příštím roce nikdy nezapomenu! 

1. Jan 4, 17 -19 

V tom jeho láska k nám dosáhla cíle, že máme plnou jistotu pro den soudu - neboť jaký je on, takoví jsme i my v tomto světě. Láska nezná strach; dokonalá láska strach zahání, vždyť strach působí muka, a kdo se bojí, nedošel dokonalosti v lásce. My milujeme, protože Bůh napřed miloval nás.

Co ses naučila?

#dvamesicevaustralii #chvalamasmysl #uzjsemvpolovine

Co ses  naučila? Co ti to dalo? Jak to můžeš využít pro svůj život? To jsou asi nejčastější otázky, které tu dostávám od pastora, když se bavíme o tom, co jsem dělala celý týden. Došlo mi, že je to pohled, který se v životě terpve učím - dívat se na všechny situace jako na příležitosti, které mě něco naučí. Jsem zhruba v polovině svého pobytu v Austrálii a už jsem toho spoustu zažila.  Jedna situace mě dodnes rozesmívá a přesto vím, že mě mnoho naučila. 

Není to moc dlouho, ale chystala jsem se na hudební zkoušku, která byla nakonec zrušená. Dost mě to mrzelo, protože jsem měla poprvé hrát v neděli na bohoslužbě a dost jsem se těšila. Lia ale neváhala a přišla s náhradním řešením, jak vyplnit můj volný čas. Že prý zkusíme Paddle boarding...rozuměla jsem jí paddle boat - takže jsem si předstvila úplně něco jiného, než o co nakonec šlo, ale nevadí - s radostí jsem kývla, že zkusím něco nového. Jeli jsme k jezeru a tam vyndala prkno, které vypadalo jako surf a k tomu dlouhé pádlo. Zjistila jsem, že tenhle sport nejspíš asi ani nemá český ekvivalent... Lia si stoupla na prkno a ukázala mi zhruba, jak člověk pádluje a prkno řídí. Vypadalo to dost jednoduše, tak jsem neváhala a že to teda zkusím. Podotýkám, že jsem s sebou neměla plavky, takže jsem doufala, že nespadnu do vody. Vyplula jsem a zdálo se mi to v pohodě. Měla jsem v plánu objet nedalekou bójku a vrátit se zpět. Jenže když jsem dojela k bójce a chtěla se otočit, nešlo to...I když jsem pádlovala na všechny strany, jela jsem dozadu...Lia to ze břehu sledovala a začala tušit, že je zle. Tak se rozhodla, že mě poplave zachránit. Jenže já plula pořád dál a dál a nevěděla jsem, jak se zastavit nebo aspoň otočit a přibližovat se k ní. Nakonec jsem doplula na druhý břeh jezera do rákosí, kde jsem to zapíchla a čekala, až ke mně Lia se záchvaty smíchu doplave. No nic, tak jsme si na prkno obě sedly a Lia nás dopravila zpět. Na břehu se mě zeptala, jestli to chci zkusit znovu. 

Proběhl ve mně vniřní boj - za normálních okolností, bych to vzdala a řekla,že ne, ale já se rozhodla zariskovat a zkusit to znovu. Tentokrát jsme to pojistili tím, že Lia nejdřív doplavala k bójce a pak jsem teprv vyplula já a ona na mě volala instrukce, co dělat, abych se otočila a vrátila bezpečně na břeh. Díky tomu jsem to pochopila a tak když se zeptala, jestli to naposledy zkusím sama, šla jsem do toho. 

Není nad ten pocit, když překonáte sami sebe, povznesete se nad svoje ztrapnění a naučíte se něco nového. Měla jsem pocit vítězství sama nad sebou. Paráda! Lia se smála ještě asi tři dny potom a každému vyprávěla můj příběh s jezerem. Musela jsem se smát taky :D

Na téhle historce se mi ale líbí, že můžu říct, že jsem se tím naučila něco i o Bohu. Mám ráda, když se mohou propojit praktické a duchovní principy. Mt 11, 29 Ježíš říká: Vezměte na sebe mé jho a učte se ode mne....

Když nad tím přemýšlím, moje cesta s Ježíšem je podobná životu tady. Naučila jsem s mu jakžtak rozumět, mluvit s ním...a stejně jako je to s mojí angličtinou, někdy prostě nevím, o co jde a prosím, aby mi danou větu mohl zopakovat, vysvětlit jinak. Ale celkově mám dojem, že ta bariéra je menší než byla dřív. Prostě jsem na cestě a učím se. Pak ale přijde něco úplně nového, nečekaného...a i když si myslím, že jsem pochopila princip, není to vždycky úplně hračka. Hezké na tom ale je, že Ježíš nečeká, že budeme hned machři v "paddle boardingu". Není mu zatěžko pro nás doplavat, když to nezvládáme a zapíchneme to do rákosí. Abychom ale mohli říct, že jsme se naučili něco nového, není možné to po prvním pokusu vzdát. Kdybychom to vzdali, pak můžeme hezky mluvit o tom, že víme, co je to "paddle boarding", a jak to funguje, ale nemohli bychom říct, že to umíme. Nikam by nás to neposunulo. 

Ježíši ale není zatěžko být stále s námi a učit nás a dávat nám instrukce, když potřebujeme. Když už to pak zvládneme sami - stejně je vždy blízko při nás a raduje se spolu s námi z překonaných výzev. Takže to jsem se naučila a mám z toho velkou radost. 

Malá kvízová otázka na závěr dnešního zamyšlení - naprosto mimo téma :D

Víte co je na obrázku níže?*

*aneb nestíháte připravit večeři Páně? Máme pro vás řešení! (Návštěva v mega sboru byla zajímavá :D) 

Časový posun překonán :)

#uzbylonacase #chvalamasmysl #dvamesicevaustralii

Ano, trvalo to, ale před pár dny jsem si uvědomila, že už mám zase hlad přesně v poledne - stejně jako mívám doma, takže jsem usoudila, že už jsem konečně překonala časový posun. Čas letí jak voda a za chvíli to bude měsíc, co jsem v Perthu. Tím, že jsem začala jezdit do práce vlakem jsem se dost osamostatnila, takže trávím volné chvilky různě na procházkách a ve městě. Baví mě pozorovat lidi a přemýšlet nad životem. Uvědomila jsem si, že v tempu, které mám v Čechách na tohle často nezbývá čas. Nejlepší na tom je, že Bůh k nám pak může mluvit skrze drobnosti, které bychom jinak úplně přehlédli. Je několik věcí, které mě na Perthu a lidech tady zaujaly: 

  • Složení obyvatel je opravdu hodně pestré. Žijí tu spolu lidé všech ras a zdá se mi, že spolu vycházejí celkem dobře. Aspoň jsem si ničeho podezřelého nevšimla. Celkově tu vládne taková poklidná nálada. A to jak na ulicích, ve vlaku...všude.
  • Lidé jsou k sobě velmi přátelští - i když se vidí poprvé v životě. Překvapilo mě, kolik lidí se se mnou dalo do řeči na víkendové konferenci - a to ne proto, že bych vypadala jako cizinka, protože to, dokud nepromluvím, nejde poznat :D
  • Všechno je tu min. dvakrát dražší než u nás. Některé věci myslím i víckrát.
  • Všechny rodiny (aspoň, kde jsem byla) mají obrovské domy. To fakt nechápu. Trochu mi to připomíná Ameriku, ale je to fakt extrém!
  • Letošní léto je asi nejchladnější za posledních X let. Teploty zatím vyšplhaly nejvíše na 35°C a to jen párkrát, což je prý ojedinělé. Ne, že bych se zlobila. 

Ano, tak to je k informacím o Perthu. Vůbec nemůžu říct, že bych se tu nudila. Každý den se něco děje. Jak už jsem zmínila výše, měli jsme o víkendu konferenci. Tzv. Prorocký Summit. Řečníci konference byli: Lana Vawser, Adam F. Thompson a Adrian Beale. Všichni australané, takže jsem o nich nikdy před tím neslyšela. I když vy možná ano - protože slouží v různých zemích světa. Mně se moc líbila Lana Vawser - asi i proto, že to je žena a mě vždy povzbudí, když slyším ženy kázat :) Níže je malá ukázka jedné mé oblíbené chvály. Kvalita je děsná, to se omlouvám...ale na místě to bylo SUPER! Boží přítomnost na některých bohoslužbách je taková, že skoro nemůžu zpívat.  

Jak už jsem říkala, volné chvíle věnuji procházením města a zajímavých míst. Jedno z míst, které mi učarovalo je Kingspark s botanickou zahradou. Kde jsem pořídila pár fotek speciálně pro mojí maminku. Je to velmi rozsáhlý park, takže jsem prozatím prošla jen kousek a mám se kam vracet. Je z něj vidět právě na celé město. 

Centrum města mi připadá celkem malé, ale možná jsem zatím jen neměla moc času ho pořádně prozkoumat. Jedno odpoledne jsem ale strávila v Galerii, kde mě zaujala obrovská plátna australských umělců s abstraktními barevnými prvky. Já snad ještě začnu mít ráda malířské umění...:D Krása!!! 

Hledejte různé menší obrazce, které tvoří celkový obraz ;)
Hledejte různé menší obrazce, které tvoří celkový obraz ;)

Malá kuriozita: Všichni jsou tady strašně překvapení, že se česky: "Hi" řekne: "Ahoj" Že to prý znají od pirátů a jak je teda možné, když nemáme moře, že je to náš pozdrav?

Na závěr - mě oslovilo: Přísloví 25,2: Sláva Boží je věc ukrýt, sláva králů je věc prozkoumat.

Jelikož jsme Boží děti, patříme do Královské rodiny a Bůh se raduje spolu s námi, když objevujeme drobné věci, které PRO nás schoval. Tak hledejme i v běžných věcech jeho otisk!!! (Více v knize: God is Good - Bill Johnson)

Zaradoval jsem se, když mi řekli: Půjdem do Hospodinova domu

Žalm 122,1

Dle domluvy s pastorem pomáhám dva dny v týdnu v kanceláři sboru, chodím na hudební zkoušky a bohoslužby. Na bohoslužbě už jsem tedy byla dvakrát - zatím nemám žádné fotky, protože mi bylo pokaždé líto vyndavat mobil a fotit. Chtěla jsem využít maximum času ke chvále a sžití se s novým prostředím. Tak snad příště :)

Do kanceláře jsem taky začala cestovat vlakem. Je celkem snadné se vyznat v trasách, připomíná mi to pražské metro. Práce v kanceláři sboru mi dost připomíná mojí práci v Čechách, takže se toho vlastně až tak moc nezměnilo :D Dostala jsem taky domácí úkol - nastudovat knihu "God is Good" od Billa Johnsona, a až ji přečtu, pobavíme se s pastorem o tom, co mi přinesla. Takové úkoly mám ráda :)

Při cestě domů z práce jsem u nádraží objevila směrovku na pláž...tak mi to nedalo. To je tak super, že je oceán tak blízko. Fascinuje mě!

Na hudební zkoušce jsem si uvědomila několik věcí. Národy, které mluví anglicky, mají o mnoho jednodušší výběr písní. Prostě vezmou nahrávku z youtube, která se jim líbí a v neděli jí hrají na bohoslužbě. Ale o to víc si vážím všech našich hudebníků, protože buď musíme skládat naše vlastní chvály nebo překládat a ještě upravovat sestavy a aranže písní dle našich omezených možností. Musím říct, že mě vlastně potěšilo, jak jsme kreativní. Co mě ale oslovilo moc, byly modlitby - ať už na zkoušce nebo na bohoslužbě. Přála bych si, abychom uměli naslouchat Duchu svatému a používat ve chvalách jeho dary. Čas chval potom dostává úplně jiný rozměr.

Koncem týdne se celkem ochladilo. Dokonce i Australané nosili dlouhé kalhoty, takže jsem nebyla jediná divná. Prý takovou zimu v únoru ještě nikdy neměli. (cca 18 °C)

To mi ale nezabránilo v dalším objevování Perthských zajímavostí. Možná jste nevěděli, že jedním z důvodů, proč má Austrálie ve svém znaku ptáka Emu a klokana je to, že tahle dvě zvířata neumějí chodit pozadu. Mohou pouze dopředu. Stejně tak i Austrálie chce jít stále kupředu.

Tohle motto se mi líbí. Chtěla bych, aby platilo i pro můj život. Něco jako:

Rozhodl jsem se jít za Ježíšem - již nikdy zpět, již nikdy zpět...

Austrálie - první výzvy

#dvamesicevaustralii #chvalamasmysl

zima v letadle :)
zima v letadle :)

Den odletu = úterý 31.1.2017; venkovní teplota cca -6°C a všude asi 20 cm sněhu (podotýkám, že v Kolíně normálně nemáme sníh skoro nikdy) I přes nepřízeň počasí se ale vše podařilo. Na letišti šlo vše hladce a i samotný let s přestupem v Dubaji byl vcelku pohodový až na jednu příhodu s paní sedící vedle mě, ale to je spíš na osobní povídání. 

Na letišti na mě čekal pastor Steve Cawthorn s Liou a Jourdyn, což je mamka s dcerou od rodiny, kde jsem ubytovaná. To bylo moc milé, protože se Stevem už jsem se před necelým rokem setkala v Čechách. 

Venku cca 30 °C - takže jsem během 24 hodin změnila teplotu asi o 40 °C - mazec! Ale asi bych to nechtěla zažít obráceně. Takhle to byla příjemná změna. Naštěstí byl večer, když jsem přiletěla, takže jsem šla hned spát a spala jsem cca 10 hodin. 

Hned druhý den začalo větší seznamování s rodinou. Mají tři děti: Tarsha, Michael a Jourdyn. Samotný fakt, že bydlím v rodině, je právě jedna z výzev, které musím hned od začátku čelit :D Není úplně jednoduché prostě otevřít cizí ledničku a něco si dát, i když vás nabádají, že je to všechno k dispozici. Ale zas - hlad je hlad :D Takže se s nimi pomalu sžívám :D 

Prozatím jsem měla možnost navštívit městečko Fremantle - což je vastně skoro spojené s Perthem, ale má trochu jiný ráz. Je to přístav a myslím, že je hodně přizpůsobený turistům. Prošli jsem místní trhy se spoustou zajímavých věcí. Zaujalo mě, jak si Australané představují Vánoční scenérii - zapomeňte na oslíky a krávy...tady frčí klokani, koala a Emu (viz fotka) 

Perth
Perth


A právě ve Fremantelu jsem konečně uviděla oceán! Wow!!!!! Wow!!!!! Prostě nechápu, jak to může být tak krásné - stát, dívat se na moře, poslouchat jeho šumění a nechat si omývat nohy vlnami. Ach...krása! Stejně tak i v samotném Perthu.

Jedna z pláží ve Fremantle
Jedna z pláží ve Fremantle

Hned v pátek (tzn. dva dny po příletu) pořádali Longovi (moje hostovská rodina) BBQ na přivítanou s lidmi ze sboru. Dorazilo asi 40 - 50 lidí a každý se se mnou chtěl pozdravit :D Bylo to moc milé! Nicméně časový posun mě stále trochu znepříjemňuje život...:D Snad se to za pár dní srovná. 

První neděle ve sboru byla skvělá!!! Týden jsem na nic nehrála, nikde nezpívala a myslím, že už jsem začínala mít trochu absťák. A tak i když jsem na dnešek neměla ve sboru nic dělat, těšila jsem se, jak malá, že potkám lidi, kteří přišli v pátek a budu Boha chválit za to, že tady můžu být. Jsem vážně úplně nadšená a vděčná za tuhle příležitost!

Ve sboru bylo super. První chvála, kterou začali hrát, byla: Holy Spirit You are welcome here - má oblíbená! V hudebním týmu bylo asi 8 lidí a znělo to super! Lia je hodně aktivní a po bohoslužbě mě šla všem představit, takže jsem se rovnou zapojila do úklidu židlí, abych tam jen nestála. Pronajímají si totiž na bohoslužbu školu a všechno musí každou neděli připravit a poté sklidit. To je docela mazec. 

V týdnu mě pak čekají vždy dva dny v kanceláři sboru, a hudební zkouška + další aktivity nepravidelného rázu. Protože všichni pracují, čeká mě taky cestování vlakem, takže to je další nejbližší výzva.  

Neustálá výzva je pak angličtina. V tom je dobré, že jsem v rodině, takže jsem nucená ji používat ať chci nebo nechci. Ale co je "capsicum" nebo "bathers" jsem vážně nevěděla :D 

Děkuji tedy všem za modlitby za bezpečnou cestu a těším se na to, co přinesou další dny! 

Perth v noci - vyhlídka z Kingsparku
Perth v noci - vyhlídka z Kingsparku

Za týden do neznáma

#cestadoAustralie #chvalamasmysl 

Cestovní horečka pomalu začíná
Cestovní horečka pomalu začíná

Čas letí a moje cesta to Austrálie se blíží. Mnoho lidí se mě ptá, co tam vlastně budu dělat a proč jsem zrovna teď vymyslela takový šílený plán, který mě finančně zruinuje. Někteří mi naopak přejí změnu a téměř všichni se začínají bát, abych se tam náhodou nevdala...

Takže chci uvést věci na pravou míru. Ano, chystám se do Austrálie na dva měsíce, do města Perth. Někdy začátkem léta jsem dostala tuto nabídku a po krátkém váhání jsem se rozhodla ji využít. Jedu tam hlavně proto, abych se inspirovala právě v oblasti chvály. Abych mohla zažít realitu chvály z jiného úhlu, z pohledu lidí na jiném kontinentu...Již dlouhodobě totiž toužím po tom, posunout se v této oblasti ještě mnohem dál. Poznat více Boha a toto poznání odrážet ve vedení chval v Čechách. Mojí touhou je také prohloubit schopnosti vést druhé lidi do rozvoje nejen hudebního ale i duchovního. A tak chci s vírou vstupovat do věcí, které Bůh připravil!

Nevím, do jaké míry se naplní moje očekávání, ale věřím, že pokud Bůh otevřel tyhle dveře, bude to mít smysl a těším se na to! 

Jo a jen tak na okraj - abych se odtamtud vrátila s manželem - musel by se stát opravdu velký zázrak! (ale zázraky neodmítám :D)

Pokud budete chtít vědět, jak se v Perthu mám a co tam dělám, neváhejte sledovat i nadále tenhle blog a můžete mi třeba i napsat, aby mi tam nebylo smutno.

Každopádně budu moc ráda, když na mě budete myslet v modlitbě - za bezpečnou cestu, zdraví, schopnost komunikace v angličtině, odvahu zkoušet nové věci a budování nových přátelství, v neposlední řadě, abych tu získanou inspiraci dokázala vstřebat a aplikovat i na svůj život a uměla ji předávat dál, až se vrátím zpět!

Pozdní vánoční dárek aneb 

Pf 2017

Rok 2016 je za námi. Já osobně se nezmohu na nic jiného než vděčnost za to všechno, co jsem v něm mohla zažít. Kolik úsměvů, radosti, chvály a povzbuzení jsem v něm mohla rozdat a kolik nepříjemností, překážek a výzev jsem mohla překonat. Možná je to tím, že je 1. 1. 2017 a mně po silvestrovské noci s přáteli přepadá sentimentální nálada, ale přesto...:) 

V předvánočním shonu byly opět stresy a únava, ale v tom všem se v mé hlavě zrodil nápad. Nejdříve snad z hodiny na hodinu vznikla nová píseň (vlastně tak trochu vánoční), a poté touha nenechat si ji pro sebe. Tenhle sen se mi podařilo zrealizovat díky mé velké a úžasné rodině. Jsou skvělí! 

Buďme vděčni za všechny blízké, které kolem sebe máme i za dar života, který nám byl dán skrze Ježíše Krista, jehož narození, jsme si před pár dny připomínali. Ať naděje z jeho dlaní prozáří každý zdánlivě všední den nového roku!!! 

Ať se vám líbí:

Moje soukromá "Pity Party"

Vánoční maraton je v plném proudu a je toho mnoho, co musím udělat, dotáhnout, nezapomenout, připravit, koupit, připomenout, naučit se, delegovat, zavolat, poprosit, domluvit, atd...
Často se mi stává, že v takových okamžicích bych nejraději vytáhla teplou deku, zůstala v posteli, pustila si nějaký film a prostě neřešila nic. Paradoxem je, že takové stavy přicházejí často po nějakém skvělém zážitku, dotaženém vystoupení, nebo prostě jen vydařené akci. Teď mám skoro všechno ještě před sebou a je to opět tady. Chodím po městě jako tělo bez duše a přemýšlím, jestli jde moje emoce nějak oblafnout. Vysvětluji sama sobě, že rozumově k mojí špatné náladě není žádný důvod. Rozum nereaguje :) 
Venku už se smráká a začínají padat vločky - je to tak krásné! Vyhýbám se lidem, abych je nevyděsila a volám do nebes: "Bože, prosím, pomoz!" Nic... Pomalu si vzpomínám na verš z Bible:

1. Pt 5,7-8: "Všechnu svou starost vložte na něj, neboť mu na vás záleží. Buďte střízliví! Buďte bdělí! Váš protivník, ďábel, obchází jako 'lev řvoucí' a hledá, koho by pohltil."

To je přesně ono...snaží se mě zmást natolik, abych přesvědčila sama sebe, že je všechno na nic. V tom ale v srdci slyším hlas: "Mám tě moc rád!" 

Ach, tenhle hlas bych nevyměnila za nic na světě. Pomalu mi to dochází. Jsou tu Vánoce a znovu si to můžu připomenout - Ježíš mě i tebe miluje natolik, že přišel mezi nás na Zem. 

Moje emoce se těžko krotí, ale tohle vědomí mi dává novou naději a chuť všechno udělat, dotáhnout, nezapomenout, připravit, koupit, připomenout, naučit se, delegovat, zavolat, poprosit, domluvit, atd...

Tak se těším na páteční koncert a už teď si zpívám:

"Díky, Bože, že jsi s náma, žes nás nedal, že nás máš rád, že nás bráníš, že nás chráníš, že nás vedeš, že nám dáváš další vánoční den!

Pokud si na písničku nechcete počkat až do pátku - níže je originál

Mějte vánoční den a nelekejte se řevu nepřítele :)

Díky!

Vděčnost. Přemýšlím, jak často se v Bibli píše, abychom byli vděčni? Abychom k Bohu vždy přistupovali s děkováním? Důvodem mého dnešního zamyšlení je i to, že moji američtí přátelé vždy poslední čtvrtek v listopadu slaví "Den díkůvzdání". Jeho příběh je velmi jednoduchý. První američtí osadníci téměř nepřežili zimu, protože nevěděli, jak a co pěstovat a v dalším roce jim pomohli domorodí indiáni a na podzim byla úroda dostatečná. Protože si byli vědomi toho, že to není samozřejmostí, rozhodli se děkovat Bohu za zaopatření a ochranu jejich rodin. Během let se tento den různě slavil a neslavil a dnes je v Americe oficiálně ustanoveným státním svátkem.

Jelikož v Kolíně (či na jiných místech ČR) už několik let po sobě míváme americké misionáře, slavíme tento svátek spolu s nimi a je to pro mě vždy příležitost k tomu, udělat si bilanci za uběhlý rok. Přemýšlím, co jsem prožila pěkného, v čem jsem mohla víc poznat Boha a každý rok hledám nové způsoby, jak Bohu svou vděčnost vyjádřit. Letos jsem se zamyslela nad tím, jestli se naše vděčnost odráží i v písních, které zpíváme na bohoslužbách. Připadá mi, že mnoho písní je o tom, že něco nezvládáme a Bůh nám teda pomůže; nebo konstatujeme, jaký Bůh je a my chceme toto a tamto...netvrdím, že není dobré si připomínat, z čeho nás Bůh dostal a co pro nás udělal, ale překvapuje mě ten nepoměr v našem okecávání vůči prostému: DĚKUJI!

Je pravda, že píseň o jednom slovu by se asi neujala a slovo DĚKUJI získává obsah právě poté, co si uvědomíme, že neustále existuje důvod být Bohu vděčný.

Možná vás napadne nějaká jiná, ale já jsem si tentokrát vybrala píseň od kapely Deep inside, kde se zpívá:

Všechno, co mám, dal jsi mi, Pane, z lásky své. Vzdávám Ti dík, za kříž, cos nesl kvůli mně.

Já věřím, že vděčnost má velkou moc. Věřím, že vděčnost je bránou k dalšímu požehnání. Jestliže jsme vděčni, dáváme prostor Bohu pro neočekávané věci. Vděčnost je začátek cesty, vede nás blíž do Božích nádvoří, kde nám při postoji vděčnosti dojdou mnohé jiné věci a chvála pro nás bude přirozená reakce.

Žalm 100, 4-5: Vejděte do jeho bran děkovnými písněmi, na jeho nádvoří s chválami! Vzdávejte mu chválu, dobrořečte jeho jménu, protože Hospodin je dobrý, jeho milosrdenství je věčné a jeho věrnost od pokolení do pokolení.

Dělejme si takové dny díkůvzdání mnohem častěji!!! Třeba dnes :). Poslechněte si píseň "Všechno, co mám" (s kreativním provedením dětí z Duchovním soustředění AC 2012) a popřemýšlejte, za co můžete být vděční vy. Možná budete překvapeni, na co všechno si vzpomenete! :)

NEKONEČNÝ PÁN, MŮJ OCEÁN!

Mám ráda písně, které mě vedou k zamyšlení a odrážejí názory a postoje, které jsem třeba už dříve chtěla vyjádřit a nevěděla jak. Píseň Oceány (Hillsong), kterou jsem přeložila, už asi znáte. Existuje ale i min. jedna česká píseň, kde se o oceánu také zpívá. Právě spojení: "Nekonečný Pán, můj oceán" mě po jedné bohoslužbě, kde jsme píseň hráli, přivedlo k zamyšlení. 

1) Představa Boha, jako oceánu, může být děsivá, když si uprostřed nekonečné vodní plochy představíme sebe jako plachetnici. Pokud nemáme kompas, směr ztratíme velmi snadno. Proto někdy naší plavbu vzdáme, svineme plachty a necháváme se zmítat vlnami a nemáme naději na záchranu. Ale Bůh nám říká, abychom plachty rozvinuli a nechali Ducha svatého, aby byl naším kormidelníkem a zároveň také větrem v plachtách. Potom nebudeme bludným korábem, ale lodí záchrany pro trosečníky.

2) Druhý obraz Boha, jako oceánu: Nikdy - jako mořeplavec ani potápěč, nemáme šanci prozkoumat celý oceán...Stále objevujeme kousek po kousku jeho nádheru a vždycky nás může něčím překvapit. Stejné je to s Bohem. Jak je napsáno v Žalmu 147, 5: "Velký je náš Pán, je velmi mocný, jeho myšlení obsáhnout nelze." Tak se nebrouzdejme stále jen po břehu, ale ponořme se hlouběji. Objevíme tak úplně jiný svět. Svět, který je pro nás neviditelný, dokud sedíme na souši, obdivujeme jeho krásu v bezpečí pobřeží a neodvážíme se dál. Možná nejsme na pobřeží, ale na lodi a sem tam zahlédneme nějakou medůzu či hvězdici - což může symbolizovat radost z malého zázraku, který prožijeme. Ale když se rozhodneme do něj ponořit, zažijeme úplně jinou dimenzi vztahu s Bohem. Ukazuje nám jak pestrý, nevšední a nekonečný je. Kéž by to v nás vzbuzovalo ještě větší touhu Ho znát víc. Protože:

Tvoje láska, ona uzdraví a vysvobodí, Tvoje náruč je to, kde chci být a neodejít. Budu zpívat a chválit Tě dál, za všechno, cos dal. Proč bych se bál, vždyť se mnou je Král, tak nekonečný Pán, můj Oceán! 

Pokud píseň neznáte, mohu poskytnout kontakt na její autory, kteří pocházejí z Brna. 

© 2016 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky